poniedziałek, 21 listopada 2016

DIY: Nowe życie starego krzesła

Krzesła są nieodłącznym elementem naszego życia codziennego. Korzystamy z nich w domu, pracy, szkole, na uczelni czy u lekarza. Nic więc dziwnego, że tak często eksploatowany mebel może się szybko zniszczyć lub po prostu znudzić. Stare krzesła też zasługują na nowe życie. Dzisiaj pokażę wam jak je im dać.


Powyżej widzicie moje krzesło, które towarzyszy mi od czasów szkoły podstawowej. Dzielnie wspiera mnie w lepszych i gorszych momentach mojego naukowego życia, stojąc przy biurku. 
Pomimo upływu lat nadal jest w bardzo dobrym stanie, ale jak dla mnie jest po prostu nudnym, zwyczajnym, czarnym krzesłem. Postanowiłam więc trochę je przerobić, tak aby odrabianie na nim zadań domowych było choć trochę przyjemniejsze. 

Co potrzebujemy?

Dowolny materiał
Nożyczki
Zszywacz 
Taśma dwustronna 
Śrubokręt 

Moje krzesło jest proste w rozkręceniu, dlatego wystarczyło odkręcić oparcie i siedzisko. Gdy już to zrobiłam mogłam przystąpić do działania. Materiał w kratkę kupiłam w sieci sklepów IKEA. Musiałam pociąć go na dwa kawałki o różnych wielkościach. Większą część wykorzystałam do pokrycia siedziska, a mniejszą do oparcia. 

Krok po kroku:

1. Najpierw odkręcamy siedzisko i oparcie, śrubki odkładamy w bezpieczne miejsce.
2. Dokładnie odmierzamy materiał tak aby całe siedzisko zostało przykryte. Materiał musi być wystarczająco długi, abyśmy mogli swobodnie przymocować go od spodu. 
3. Naciągamy materiał na siedzisko, od spodu przyczepiamy go za pomocą zszywacza lub/oraz taśmy dwustronnej. Najlepiej jeśli użyjecie zszywacza krawieckiego, ja niestety takiego nie miałam, dlatego musiał wystarczyć mi zwykły oraz taśma dwustronna, którą wykorzystałam w miejscach niedostępnych dla zszywacza. UWAGA! Musicie pamiętać, aby w materiale wyciąć dziurki w miejscu, w którym będziecie musieli przykręcić śrubki. 
4. Jeśli materiał jest starannie przyczepiony do spodu krzesła możecie przykręcić siedzisko.
5. Teraz czas na oparcie. Znowu musimy dokładnie wymierzyć materiał tak, aby starannie pokryć całe oparcie. Podobnie jak w przypadku siedziska musimy zobaczyć, w którym miejscu będziemy wkręcać śrubki i wyciąć na nie dziurki w materiale. 
6. Owijamy oparcie w materiał, upewniając się, że jest on dobrze i starannie naciągnięty. Możemy przykleić taśmę dwustronną pod materiał, żeby lepiej się trzymał. Kiedy już to zrobiliśmy musimy delikatnie przyczepić materiał zszywaczem. Warto jednak pamiętać, że musimy zrobić to estetycznie, bo w przeciwieństwie do spodu siedziska, tył oparcia będzie widoczny przez cały czas.
7. Przykręcamy oparcie i gotowe :)


Ze zwykłego czarnego krzesła zrobiłam nowe, które ożywia mój pokój. Zastanawiam się jeszcze nad przemalowaniem go na biało. Myślę, że wtedy bardziej pasowałoby do mojego pokoju, którzy możecie zobaczyć TUTAJ. A jakie jest wasze zdanie? Dajcie znać w komentarzach.