niedziela, 1 stycznia 2017

Jak zrealizować postanowienia noworoczne?

Nowy rok, nowe postanowienia. Większość z nas powtarza to sformułowanie co roku, ale w połowie stycznia aspiracje mijają. Co zrobić, żeby postanowienia miały szansę się spełnić? 

Musimy jasno wyznaczyć sobie cele i podzielić je na odpowiednie kategorie. W realizacji naszych nowych postanowień może pomóc nam kalendarz lub modny teraz bullet journal.

Twoje postanowienie noworoczne to podróż? Zaplanuj ją dokładnie.
fot.: freeimages.com

Rodzaje celów

Cele bieżące to postanowienia, na których realizację mamy do trzech miesięcy. Przykładem mogą być wizyta u fryzjera, zarejestrowanie się do lekarza, czy nawet banalna rzecz, jaką jest posprzątanie pokoju lub zapisanie się i uczęszczanie na siłownię. Boisz się, że polegniesz i o czymś zapomnisz, albo zabraknie Ci motywacji? Zrób listę, na której zapiszesz co musisz zrobić i datę wykonania, czyli tzw. deadline.

Kolejna kategoria to cele krótkoterminowe. Charakteryzują się czasem wykonania: od 3 miesięcy do roku. Do takich celów możemy zaliczyć np. odłożenie pieniędzy na wycieczkę. Zapisuj w kalendarzu swoje postępy i wyznaczaj konkretne cele, np.: "w styczniu odłożę 50 zł".

Cele długoterminowe mają długi czas realizacji, bo od 3 do 5 lat. Do takich możemy zaliczyć kupno mieszkania, czy wybudowanie domu. Pomiędzy celami krótkoterminowymi, a długoterminowymi są jeszcze średnioterminowe, które trwają od roku do 3 lat, ale niektórzy wolą je zaliczać do celów długoterminowych.

Planowanie

W realizacji naszych noworoczny postanowień pomoże nam kalendarz, dziennik, pamiętnik, czy jakikolwiek inny notatnik, do którego będziemy regularnie zaglądać. Możemy rysować w nim wykresy, a za ich pomocą zaznaczać co już udało się zrobić, a co jeszcze musimy zrealizować.

Przykład: w 2017 roku chcemy obejrzeć wszystkie sezony ulubionego serialu. Możemy narysować sobie słupek dla każdego sezonu z ilością odcinków, a potem odhaczać te, które już udało nam się obejrzeć. Poniżej możecie zobaczyć jak może wyglądać taki wykres. Oczywiście, ja jestem fanką rysowania takich rzeczy ręcznie, ale na potrzeby tego wpisu stworzyłam wersję elektroniczną.

Mam nadzieję, że tworzenie list i planowanie chociaż trochę pomoże Wam w realizacji noworocznych celów. Ja życzę Wam, żeby wszystkie postanowienia się spełniły.